Son dönemde milli takımın aldığı sonuçlar ile hepimizin aklına ister istemez milli takımın başarıları geliyor.

Dünya Kupası özelinde hafızamızı yoklayınca, üzerine teknik direktör de Şenol Güneş olunca akla tabi ki ilk gelen turnuva 2002 Dünya Kupası oluyor. Aslında 2002 Dünya kupası bir çok farklı yönden bir çok dikkat çekici öğeleri de içinde barındıran bir turnuvadır.

90’lı yıllara damga vurmuş dev futbol ülkelerinin dibe vurduğu ve ciddi başarısızlıklar yaşadığı bir turnuvaydı. 98 Dünya Kupası ve 2000 Avrupa Şampiyonası şampiyonu Fransa gol bile atamazken, Euro 2000 finalisti İtalya, Güney Amerika devi Arjantin, başarısız bir şekilde turnuvadan elenmişlerdi. Hollanda turnuvaya katılım başarısı gösteremeyerek daha turnuva başlamadan futbol kamuoyuna ilk şoku yaşatmıştı.

Turnuva takımların dışında oyuncuların da çok dikkat çektiği bir turnuvaydı. Brezilyalı Ronaldo geçtiğimiz günlerde 2002 Dünya Kupası turnuvasındaki saç stili için özür dilemişti. Ayrıca Ümit Davala ve İlhan Mansız da saç stilleri ile çok dikkat çekmiş ve İlhan Mansız turnuva sonrası Japonya ligine transfer gerçekleştirmişti.

Türkiye grubunda Brezilya, Çin, Kosta Rika ile karşılaştı. Turnuvaya Brezilya karşılaşması ile başladı ve Hasan Şaş’ın gölü ile öne geçmesine rağmen maçı şanssız bir şekilde kaybetti. Özellikle Ronaldo ve Rüştü arasındaki düello da Dünya gündemine bile oturdu. Daha sonrasında gelen Kosta Rika beraberliği hayal kırıklığı yaşatmış olsa da Çin karşısında alınan galibiyet ve Brezilya’nın da bizim lehimize bir skorla Kosta Rika’yı yenmesi sonucu zor da olsa gruptan çıktık.

Grup aşamasından sonra ilk rakibimiz ev sahiplerinden Japonya idi ve Ümit Davala’nın erken denilebilecek bir dakikada attığı gol ile karşılaşmayı 0-1 kazanmayı başarıyor ve çeyrek finale çıkıyorduk. Bir çoğumuzun aklına kazınmış efsane sahne ise çeyrek finalde Senegal ile oynanan maçta gerçekleşti ve İlhan Mansız uzatma dakikalarında altın gol atarak Türkiye’yi yarı finale taşıdı.

Yarı finalde ise turnuvanın şampiyonu olacak olan Brezilya ile tekrar karşılaşan Türkiye o maçı da şanssız bir şekilde kaybederek turnuvada final aşamasına gelme şansını kaybetti ve turnuvanın bir diğer ev sahibi olan Kore ile üçüncülük maçına çıktı.

Üçüncülük maçına, o maça kadar sürekli tek forvet oynadığı için eleştirilen Şenol Güneş’in çift forvet ile başlayan Türkiye, Dünya Kupalarının en erken golü ile karşılaşmayı 3-2 üstünlüğü ile tamamlamıştı.

Türkiye, tarihinde ikinci kez katıldığı Dünya Kupası’nda 3. olarak büyük ses getirmiş ve ülke futbolu olarak zirve noktasına ulaşmıştır. 2000 yılında Galatasaray’ın Avrupa’dan getirdiği kupalar, milli takımın Euro 2000 ve 2002 Dünya Kupası başarıları sonrası Türk oyuncular ve antrenörler Avrupa’nın önemli kulüplerinde oynamış ve Türk futbolunda yeni bir sayfanın açılmasını sağlamıştı.