Yıl 2021… Bugün sokakta herkes tarafından telaffuz edilen bir terim olarak karşımıza çıkan bir gerçeğin içindeyiz hepimiz, kripto paralar. İnsanlar kazançlarını katlamak, parayı çağın getirdiği şekilde kazanmak için aslında teknolojisinden bir haber el atmış durumda.

Ana haberlerde sıkça duyduğumuz; merkez bankalarının ülke paralarını seri olarak çoğaltması, gece yarısı hükümet yetkililerin duruma el atarak bankacılık işlemlerini durdurması ve birkaç kişinin emri altındaki merkez bankaları… Bu durum bir yenilik ortaya çıkardı.

Bu sistem bilgisayar ağı üzerinden herkes tarafından kontrol edilen, yönetilen bir muhasebe defteri gibi işler ve ağda var olan insanlar tarafından kontrol edilir. Ülke yönetimlerinden bağımsızdır ve yatırım yapmış insanlar söz hakkına sahiptir, arz sayısı sınırlıdır, değişmez ve bu sayede enflasyondan etkilenmez, sistem üzerinde alınacak tüm kararlar gene insanlar tarafından alınır bu sayede de demokratik bir sistem vardır. Bugün kripto üzerinden kredi çekebilir, Amerika’daki arkadaşınıza para gönderebilir, alışveriş yapabilir ve tüm bu işlemleri saniyenin altında gerçekleştirebilirsiniz.

Bugün haberlerde gördüğünüz ve duyduğunuz her kripto para bir amaç için piyasada var olmakta. Hani şu milyarlarca insanın cebinde bulunan kredi kartlarının yaptığı işlemlerinin dört katından fazlasını, bir saniyenin altında yapan da var, bir kamyon parayı 10 centin altında alıcısına ulaştıranda… Üstelik tüm bu yeniliklerin ve piyasa değerlerinin daha yolun başında olduğunu da not etmek gerekir, her ne kadar son on yılda 1300 kat değer kazandığını atlamasak da daha gideceği çok yolu var.