Dikkat dikkat!

Yapılan bir araştırmaya göre her gün giyeceğimiz çoraptan akşam yiyeceğimiz yemeğe kadar günlük 35 bin tane karar almamız gerekiyor. Bunların bazıları çorap kadar basit ve günlük kararlar iken bazıları da yaptığımız işi hatta biraz daha ileri gidersek hayatımızı etkileyen kararlar olabiliyor. Görevi vereceğimiz kişiyi seçmek işimizin yetişmemesine ya da beklentimizden çok daha hızlı bir şekilde bitmesine neden olabilir. Bu kararımız nedeniyle belki de üstlerimizden övgü alabilir ya da işten ayrılmak zorunda kalabiliriz. İş konusunu bir kenara bırakalım. Günlük hayatınızda söylediğimiz herhangi bir söz sizi insanlar karşısında zayıf, aciz bir duruma düşürebilir ya da ani bir evlilik teklifi ile hayatımız birdenbire çok farklı bir seviyeye geçebilir.

Peki ya bu kadar karar almak zorunda kalmasaydık da sadece belirli şeyler giyseydik, belirli yemekler yeseydik, gün içerisinde bu kadar çok karar vermek zorunda kalmasaydık hayat daha kolay olur muydu bizim için? Ya da başka bir soru soralım ve konunun aslında olması gerektiği yere gelelim: Aldığımız kararları ne kadar bilinçli bir şekilde alıyorsunuz? Seçmediğimiz o diğer seçenek ya daha iyiyse! Ya o gün yemeyi seçtiğimiz yemek bizim için muazzam bir haz sağlayacaksa!

İlk sorunun cevabını kendi adıma verecek olursam şöyle diyebilirim ki, kolay olmazdı. Belki başlangıçta daha rahat bir yaşam mümkün olurdu ancak zaman ilerledikçe monotonlaşan bir hayatımızın olacağından da kuşku yok.

Asıl kısma, yani aldığımız kararların bilinçli bir şekilde alınıp alınmadığına gelecek olursak diğer seçeneğin daha mı iyi yoksa daha mı kötü olacağını asla bilemeyeceğiz. Çünkü karar aldığımız o an yeni bir yol açıldı ve yeni bir süreç başladı hayatımızda. Yaptığımız her hamle satrançta olduğu gibi bizim için binlerce yeni olasılık getirir. Bu da aslında şu demek oluyor: Attığımız her adımda ve hata olduğunu düşündüğümüz her hamlede aslında yeni binlerce olasılık sizin hatamızı düzeltebilecek yeni binlerce yolu da açabilir.

Sadece sakince düşünmek ve yeni hamlemizi yaparken bunun olabildiğince iyi bir hamle olduğunu umut etmek gerekiyor…